מה הקשר בין הדסה עין כרם לבין גיוס הכספים שלך?

כל המדינה רועשת וגועשת על הקורה ב’הדסה’: שביתת רופאים, שביתת אחיות, מתכונת שבת, האשמות הדדיות. מחד, מאשימים את ההנהלה ואת תנאי השכר המנופחים (שכר עובד ניקיון לדוגמא עמד על 19,000 שקל, לא רע, נכון?), ומצד שני- אין אפשרות לא לסייע לבית חולים מוערך ונחוץ זה.

אחת הפשרות שהועלו למתן עזרה דחופה לבית החולים הייתה הזרמת 50 מיליון שקלים מטעם ארגון נשות הדסה, במידה והמדינה תזרים סכום דומה במקביל.

ארגון נשות הדסה נוסד במרץ 1912 בניו יורק על ידי קבוצת נשים שבראשן הועמדה הנרייטה סאלד, אשר העלתה רעיון להפנות מאמצי נשים לטובת תחומי הרפואה בארץ ישראל. פגישת הייסוד התקיימה בתקופת פורים, והארגון נקרא על שמה של אסתר המלכה (בשמה היהודי: הדסה) . מטרת הארגון המוצהרת נקבעה כ”עידוד מוסדות ומפעלים יהודיים בא”י וחיזוק האידאלים היהודיים”.

מאז ועד היום ערך הארגון פעולות רבות בתחום הסיוע הרפואי, בעיקר לבתי החולים “הדסה” שבירושלים. עם זאת, גם לאחר הזרמת תשלומים גבוהים אלו- עדיין ייוותר גירעון כבד בהדסה.

מספר אנשים פנו אליי בשאלה: מדוע שוועד המנהל של הדסה, המנכ”ל באופן אישי ואפילו משרד הבריאות או משרד רה”מ- לא יפנו לתורמים נדיבי לב שיסייעו במימון הגירעון הכבד ובשובה של הדסה לפעילות הציבורית?

התשובה לכך הינה תשובה קלאסית, ברורה ביותר, ומובילה לתובנות חשובות עבורך בתחום גיוס המשאבים:

אנשים אינם אוהבים לתרום מכיסם ומהונם לכיסוי גירעונות של עמותה!

להיפך, כלל ידוע הוא, שאנשים אוהבים להתחבר להצלחות. אנשים אינם מוכנים להיות חלק מכישלונות.

הוכחה ברורה לכך, היא עלייה בכוחן של מפלגות חדשות המסמלות הצלחה. פעמים רבות, הקהל אינו בודק את מצע המפלגה ואת מטרותיה. עצם הצגת המפלגה בתקשורת כמפלגה כריזמטית, סוחפת ומצליחה- מעניקה קולות רבים נוספים למפלגה, כי אנשים אוהבים להתחבר להצלחה.

תובנה זו קשורה לכל תחומי החיים ועל אחת כמה וכמה לתחומי גיוס המשאבים.

לא מזמן פנו אליי אנשים מעמותה הפועלת בתחומים רפואיים, והציגו בפניי מכתב שנכתב עבור בן אדם שהתעניין בפעילות העמותה. המכתב הדגיש את גירעונות העמותה בפרויקט הספציפי ופנה בבקשה לנדיב לסייע בהמשך הפרויקט. אנשי העמותה לא הבינו מדוע קבלו תשובה מהתורם, שאינו מעוניין בפרויקט זה ואם יש להם מיזם חדש- ישמח לסייע בעניין.

זוהי דוגמא נוספת לכלל הברזל שנכתב לעיל. אנשים אינם מעוניינים לכסות גירעונות של פעילות, הנובעים בדר”כ מניהול כושל. אנשים מעוניינים להצטרף להצלחה, לבנות פרויקט חדש מעורר השראה, ולהיות מובילים של שינוי עתידי.

יתירה מכך- פעמים רבות התורמים או נציגי קרנות ישאלו גם את מנהל העמותה כיצד יוכל להמשיך במימון הפרויקט במידה ותמיכתם תופסק, וגם על שאלה זו יש לתת היטב את הדעת.

אשר על כן, בבואכם להציג את עמותתכם בפני תורמים היזהרו מלהציג בפניהם בקשה לתמיכה המתפרשת ככיסוי גירעון. הציגו מיזם חדשני, פורץ דרך, בעל מדדים של הצלחה מטאורית.

במידה ותתבקשו להציג נתונים כספיים, ומבחינתכם- הבקשה מהווה מכשול, משום שהנתונים הכספיים מוכיחים על גירעון העמותה- הציגו תוכנית הבראה נכונה לכיסוי הגירעון לצד הצגת הפרויקט החדש, בעל חזון מבטיח- אשר עליו תבקשו את מתן התרומה.

תגובות

comments

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 תגובות על מה הקשר בין הדסה עין כרם לבין גיוס הכספים שלך?