איך מתכוננים ליום ההתרמה הגדול:”Giving Tuesday”?

giving tuesday עמותה קטנה בארה”ב בשם:” 92nd st. Y” יצרה בשנה שעברה פרויקט אדיר, שמטרתו עריכת קמפיין בינלאומי לקידום הנתינה ברשת המקוונת. הקמפיין החל כאשר מנהלי עמותות בארה”ב טענו, שצריך למצוא אלטרנטיבה חברתית לשני ימי המסחר הגדולים ביותר בארה”ב, בהם התורים המשתרכים לרכישות סביב השנה האזרחית החדשה הם ארוכים, וממילא נוצרים התחככויות, ויכוחים ואף מעשי אלימות בין הממתינים בתור לרכישות ולקניות.

מנהלי העמותות חשו כי צריך למצוא אלטרנטיבה חברתית לכאוס הכלכלי הזה, ועל כן, קמה עמותת “92nd st. Y”, והחלה לקדם את פרויקט הנתינה הגדול ביותר בארה”ב- Giving Tuesday!

כ-2,500 עסקים ופילנתרופים השתתפו ביום הנתינה הענק הזה, שבו כאלף עמותות קידמו את הנתינה למטרותיהן, וקבלו תרומה כספית דרך שיתופי תוכן, התרמה אישית, התרמה אינטרנטית, תרומות עסקיות וכו’. ביום אחד גויסו עבור העמותות השונות למעלה מ-15 מיליון דולר. התרומה ביום זה הפכה ללהיט, אפילו נשיא ארה”ב ברק אובמה תרם בפומבי באותו יום נתינה ענק- (Giving Tuesday) עבור מטרותיו החינוכיות, והמיזם הוגדר ע”י בלומברג ופורבס (חברת תקשורת ענקית והמגזין הכלכלי הבכיר בארה”ב) כ”רעיון החברתי החדשני של השנה”.

מיזם ייחודי זה הורחב השנה גם למדינות אחרות, כמו אוסטרליה, קנדה, מקסיקו, וישראל, כאשר את הקמפיין האינטרנטי בישראל מוביל אתר: “ישראל תורמת”. בעולם הרחב, רוב התרומות מתבצעות בחודש דצמבר. כ- 20% מהתרומות השנתיות מתבצעות בחודש זה. לעומת זאת, בישראל, דצמבר הוא החודש השני בחשיבותו לתרומות- לאחר חודש תשרי והחגים, אך עוד לפני החודש של פסח. בחודש דצמבר עצמו- יום הנתינה הגדול ביותר הוא ה-31/12. כל זאת קורה, מהסיבה הפשוטה ביותר של זיכוי מס. כל תורם רוצה להספיק לתרום לפני סוף השנה כדי לקבל זיכוי לסוף שנת המס, ואנשים, מטבע היותם (רובם, לא כולם) דחיינים, משאירים זאת תמיד לדקה התשעים- ליום האחרון של השנה.

בארה”ב, סיבה עיקרית נוספת לתרומות ב-31/12, היא שכל עמותה מקימה קמפיין ענק לקראת תאריך זה, ויוצרת אווירה של דחיפות בתרומות עקב סוף שנת המס. אין פלא, כי בארה”ב שיעור המזדכים בהחזר המס בגין תרומות עומד על 75%. בישראל, לעומת זאת, רק ארבעה אחוזים מהתורמים מנצלים את “סעיף 46″, הווי אומר- רק ארבעה אחוזים מנצלים את החזרי המס אותם הם יכולים לקבל בגין תרומותיהם לעמותה המוכרת ע”י רשויות המס כ”מוסד ציבורי”.

קמפיין “Giving Tuesday Israel” מנסה ליצור מצב, שגם בארץ, יותר ויותר אנשים יתרמו גם בחודש זה של השנה, מתוך מטרה להכניס למודעות שלהם את נושא זיכוי המס, כי כשאדם תורם 100 דולר, ובמוחו חולפת המחשבה, שהוא בעצם מקבל 35% בחזרה- הוא יהא ” לארג’ ” יותר במתן התרומה.

כשבודקים את נתוני הפילנתרופיה הישראלית לשנת 2013, מתברר כי אחוז התרומות עלה השנה ביותר מ-70% לעומת 2012, לכן, דווקא כעת, זה הזמן לקדם נתינה גבוהה ביותר לקראת סוף שנת המס הנוכחית. איך עושים זאת? איך יוצרים שיתופי פעולה ואילו תמריצים מעניקים לתורמים? על כך, בעזרת ה’ בשבוע הבא.

תגובות

comments

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובה אחת על איך מתכוננים ליום ההתרמה הגדול:”Giving Tuesday”?