מיהו התורם אותו הכי קשה לנו לשכנע?

בואו ונערוך חידון נושא כספים 🙂

Stop

מיהו התורם אותו הכי קשה לנו לשכנע?
אני בטוחה שלכל אחד מכם צצים כרגע לפחות 8 שמות של אנשים עתירי-ממון, אותם ניסה לשכנע לתרום עבור עמותתו, אך ללא הועיל.

אבל האמת היא, שאינני מדברת על אדם מסוים, כי סטטיסטית להגיע לתורם אחד בוודאות- עליך לעבור את משוכת ה-22 אנשים לפחות. אז אם כן, מיהו התורם אותו הכי קשה לנו לשכנע?

התשובה הנכונה היא: את עצמנו! כן, כן, הכי קשה לנו לשכנע את עצמנו. למעשה, אנחנו התורמים הבעייתיים ביותר של הפעילות שלנו!
כעת – אני יכולה לצפות בעיני רוחי את הפליאה ואת ההתנגדויות של מנהלי הארגונים ומנהלי הפיתוח משאבים הרבים שביניכם, ובחלקן התנגדויות כמו:
“אני? את יודעת שאני עובד סביב השעון כדי לגייס כספים עבור הארגון שלי?”
“את יודעת כמה אני מרוויח לעומת שעות העבודה שאני משקיע?”
“אין לך כנראה מושג איך אני “מתרים” את כל משפחתי, ואיך בני ביתי “סובלים” מכך שאני עסוק 24/7 ביממה עבור המוסד. אז אני הוא ה’תורם הבעייתי’?”
אז כן, אני עדיין שבה ואומרת שאנחנו התורמים הבעייתיים ביותר שלנו.
ומדוע? מכיוון שהגדרת השכנוע, כפי שאנו ב”מיליון או דולר” מלמדים, וכפי שד”ר יניב זייד, בספרו: “שכנעת אותי” כותב, היא: “שינוי התנהגות של הצד השני”.
כלומר: אני רוצה לגרום לאדם, שלא היה מלכתחילה מעוניין לתרום עבור הארגון שלי- לעבור מנקודה א’- של חוסר רצון לתרום, לנקודה ב’- של מתת יד נדיבה. יכול להיות שבדרך, אצטרך להעביר אותו גם שינוי בהרגל החשיבה, שינוי במודעות, או שינוי באופי התרומות שלו, אולם, בסופו של הליך- התוצאה צריכה לבוא לידי ביטוי בשינוי התנהגות מצדו. הוא צריך לבצע פעולה אמיתית שתמחיש את השינוי שעבר: לבחור בנו כעמותה ראשית לתרומה, לכתוב המחאה, להורות על העברה בנקאית עבור הפעילות שלנו וכו’.

על הליך השכנוע מסביר ד”ר זייד, בספרו: “שכנעת אותי”, כי “כשאומרים את המילה “שינוי”- הדבר הראשון שעולה בראש הוא: “התנגדות”.  אנחנו מתנגדים אוטומטית לכל שינוי שיוציא אותנו מ”אזורי הנוחות” שלנו, גם אם אנחנו נמצאים במקום “לא משהו” (מכל בחינה: אישית, עסקית וכו’).
מחקרים מלמדים, שקל לנו יותר לשכנע אחרים לצאת מ”אזורי הנוחות” שלהם, מאשר לשכנע את עצמנו לצאת מ”אזורי הנוחות” שלנו.”
אז כן, נכון שאתם תורמים את כל זמנכם, משפחתכם וכישרונותיכם עבור פעילותכם; נכון שאתם עובדים קשה מאד, 24/6, ולפעמים גם 24/7, למען גיוס הכספים לפעילות שלכם; נכון שכל בני המשפחה נתרמים עבור הפעילות שאתם עורכים, ונכון גם שאתם עושים כל שביכולתכם כדי לגייס מקסימום משאבים במסגרת יכולותיכם.

אבל חשבו רגע: מהם אזורי הנוחות שלכם, ומהם האזורים שמחוץ להם, לדוגמא:
כמה מכם יודעים לגייס נפלא כספים דרך התרמה אישית- אך חוששים להתקרב לאזור ה”קרנות”?
כמה מכם, להיפך, מומחים בגיוס כספים דרך קרנות, אך דוחים מפגשים עם תורמים פרטיים?
כמה מכם נפגשים שוב ושוב עם אותם התורמים הקבועים וחוששים לפתוח מעגלי תורמים חדשים (ומנסים לשכנע את עצמכם, שהכי חשוב זה לעבוד על תורמים קיימים?…)
כמה מכם יוצרים קשרים חדשים, אך לא יוצרים את ה- follow-up הנכון?
כמה מכם, מגייסים נפלא כספים מכל מקורות המימון, אבל חוששים לנסות שיטות חדשות, בהם אינכם חשים כ”דג במים”?

ובמקרה הגרוע ביותר- כמה מכם עושים פעילות נפלאה, מפרסמים אותה בעיתונות, אבל ב’תכל’ס’ לא מגייסים כספים עבור פעילות זו?
חשבו מהם “אזורי הנוחות” שלכם, אילו פעולות של גיוס כספים אתם עושים בחשק רב, ולעומת זאת, אילו פעולות אתם דוחים, בתואנות מתואנות שונות, רק משום שפעולות אלו מהוות את היציאה מ”אזורי הנוחות” שלכם.

כי לפני שאתם באים לשכנע תורם אחר- אתם צריכים קודם כל לשכנע את התורם הגדול ביותר- התורם שמעניק את כל עתותיו, מרצו ובני משפחתו למען פעולותיכם החשובות. שכנעו אותו לצאת מאזור הנוחות שלו ולהתחיל לתרום מכישרונותיו גם במקומות בהם קשה לו יותר. שכנעו את התורם הזה, שכנעו את עצמכם לפעול גם מעבר לאזורי הנוחות- ותצליחו עוד יותר!

תגובות

comments

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 תגובות על מיהו התורם אותו הכי קשה לנו לשכנע?