איך גייסה גולדה 50,000,000 דולר בלילה אחד?

The love of moneyבינואר 1948 שלח דוד בן גוריון את גולדה מאיר לארצות הברית כדי לגייס חמישה מיליון דולר, שהיו חיוניים להגנת היישוב היהודי בארץ ישראל. עוד לפני שהגיעה- אמרו לה כמה יועצים, שהקהילה היהודית כבר תרמה ברוחב לב, ושיהיה לה קשה להתרים עוד.

בנאום בשיקגו בפני מועצת הפדרציות היהודיות אמרה גולדה את הדברים הבאים:
“אנא, האמינו לי: כאשר אני אומרת לכם שלא באתי לארה”ב רק כיוון שכמה מאות אלפי יהודים נמצאים בסכנת מוות. זה ממש איננו הנושא העיקרי. הנושא העיקרי הוא, שאם היהודים בארץ ישראל ישרדו- יהודי העולם ישרדו איתם, וחירותם תובטח לעד. אבל אם אותם מאות אלפי יהודים יימחקו מעל פני האדמה- לא יהיה יותר עם יהודי במתכונת זו, ובמשך השנים הבאות- כל תקוותינו וחלומותינו על אומה יהודית, על מולדת יהודית- יתנפצו.

חברים, כשאני אומרת שאנחנו זקוקים לכסף מיד, אינני מתכוונת לשבוע הבא. אני מתכוונת לרגע הזה. בתוך פחות מארבעה חודשים נילחם על חיינו מול תותחים ושריון. לא אתם צריכים להחליט אם נילחם. ההחלטה כבר התקבלה: אנחנו נילחם. אנחנו נשלם עבור הולדת האומה שלנו בדמנו. זה דבר רגיל. הטובים בינינו ייפלו בקרב. זה בטוח. אתם יכולים להחליט רק דבר אחד: אם ננצח או נפסיד.”

גולדה גייסה באותו אירוע 50 מיליון דולר- פי עשרה מהסכום שבן גוריון קיווה לגייס!
אחת משיטות גיוס הכספים הטובות ביותר, ולא משנה אם המדובר בהתרמה אישית, בפנייה לקרנות או בניסיון להשיג חסות מבעלי עסקים- היא דיבור שמפעיל רגשות. ניתן לפנות לרגשות הקהל, ולעשות זאת באופנים שונים ומגוונים. פוליטיקאים רבים מנצלים שיטה זו לגייס קולות ואפילו כסף למימון מסע הבחירות, כשהם מצטרפים לרגשות התיסכול, הכאב והכעס שהקהל חווה בגלל התקופה הקשה ומכילים את הרגשות הללו, ובמקביל- מצליחים לעורר בקהל רגשות חיוביים של תקווה, ציפייה לימים טובים יותר, ותחושת קירבה באמצעות סיפורים אישיים על עצמם ועל אחרים, ובאמצעות דוגמאות מעוררות השראה מהעבר.

בכל פנייה אישית- ואפילו בכתיבת בקשה לקרנות- אני ממליצה לדבר בשפה שמפעילה רגשות. ניתן להציף את רגשות הכאב, התסכול והכעס של התורם או של הגוף המממן בגלל אירועים שונים (הצגת הבעיה), ובמקביל- לעורר בו את הרגשות החיוביים שיביא הפתרון האולטימטיבי – רגשות של שינוי, של תקווה, של משהו טוב שיינתן דרך הפעילות שלך.
כי כשמדברים ללב, לעיתים מצליחים להפעיל גם את היד שרושמת את הצ’ק.

תגובות

comments

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 תגובות על איך גייסה גולדה 50,000,000 דולר בלילה אחד?