איזו נוסחה לא עובדת בגיוס משאבים?

לפני תקופה, הגיע למשרדנו, מנכ”ל ארגון חשוב העוסק בסיוע לקשישים. הוא רצה לקבל ייעוץ, כיצד לפנות לקרן מסוימת, שתרמה סכום כסף רציני למוסד הדומה לשלו, וכיצד לנסות להתרימם גם עבור עמותתו. “אם קרן X תרמה עבור הארגון העוסק בפעילות דומה לשלנו- אין ספק שהיא תרצה לתרום גם עבורנו. האם לספר לנציג הקרן, שהעמותה שלנו נמצאת בפריסה רחבה יותר, ולכן- עלינו לקבל סכום כסף גבוה יותר מהעמותה השנייה?”

“הופס!” – מנכ”ל העמותה המנוסה והחשוב נפל למלכודת!

זו מלכודת רווחת, שלוכדת לתוכה רבים וטובים, המאמינים בתובנות מסוימות, מתוך נוסחה הבנויה במח, לפיה: “אם היה כך וכך- אין ספק שיהיה כך וכך”:

נוסחת ה "אם - אז" - סכנה למגייסי משאבים!

נוסחת ה “אם – אז” – סכנה למגייסי משאבים!

• “אם הנדיב תרם לעמותה המקומית סכום כסף גדול- אין ספק שהוא יתרום עבורנו, העמותה בפריסה ארצית, סכום גבוה עוד יותר”.

• “אם כל מי שבקשנו ממנו תרומה גבוהה בעבר הביע את הסכמתו והעניק מתת יד הגונה- אין ספק שגם התורם החדש אליו נפנה- יעניק לנו בנקל את התרומה אותה נבקש ממנו”.

• “אם קרן X תרמה לארגון המתחרה- אין ספק שהיא תרצה לתרום גם עבורנו”

• “אם כל כך הרבה אנשים בארגון שלנו משקיעים בטיפוח התורם הפוטנציאלי- אין ספק שעתה הוא הזמן לבקש ממנו את התרומה בה אנו מעוניינים”.

• “אם תורם X ביצע עסקה מוצלחת במיוחד בתחום עסקיו- אין ספק שאת ה”מעשר” הוא ירצה לתרום לנו, ידידיו הנאמנים”.

גם אם נדמה לך שזה סימן... זה לא בהכרח הסימן הנכון

גם אם נדמה לך שזה סימן… זה לא בהכרח הסימן הנכון

• “אם תורם זה מעלה תמיד את הנושא של כסף ושל נתינה- אין ספק שהוא רוצה שנפנה אליו כעת ונבקש ממנו את התרומה”

• “אם חבר הנהלה נתן לי את שמו של תורם חדש, את פרטי הקשר עמו ואת הידע כי הוא “תורם פוטנציאלי רציני לארגון”- אין ספק, כי עלי לפנות אליו כעת ולבקש ממנו תרומה באופן מיידי.

• “אם הצבנו לנו יעדים בגיוס התרומות שלנו- אין ספק שאנו חייבים לפנות כעת לבקש תרומה מתורמים חדשים, גם אם לא הקדשנו להם מספיק “זמן היכרות וטיפוח”.

• “אם אנו מקדישים תמיד ארבעה חודשים בממוצע להיכרות ולטיפוח תורמים פוטנציאליים- אין ספק שכעת, לאחר ארבעה חודשים של טיפוח קשר עם התורם הנוכחי, אפשר כבר לבקש ממנו תרומה”.

• “אם לתורם זה יש כל כך הרבה נכסים- אין ספק שאם לא נפנה אליו כעת- חלק מנכסיו יעברו לארגון מתחרה”….

אז זהו זה, שנוסחת ה”אם-אין ספק” לא תמיד עובדת, ולהיפך, פעמים רבות היא מהווה מלכודת עבורנו, מגייסי הכספים, ויוצרת ניכור רב בקרב התורם.

נכון הוא, שאחד החלקים הקשים ביותר בביצוע בקשה לתרומה הוא לדעת מתי בדיוק מוכן התורם לבקשתכם, וכמה בדיוק לבקש ממנו, כי אין נקודת זמן ספיציפית עליה ניתן להצביע ולומר: “זהו זה, עכשיו הוא זמן הבקשה”, ואין מדד ברור לבדיקת סכום התרומה שהתורם רוצה להעניק, אבל ברור הוא, שלא בהכרח מה שפעל בעבר או מה שפועל בקרב ארגונים אחרים- יפעל גם אצלכם.

אם תבדקו היטב את כל הנתונים, תנסו לבחון הכל במידה מדוקדקת ותפעלו לפי הגיון ו’יציאה מן הקופסא’ – אין ספק שלא תפלו ל’מלכודות’ ה”אם – אין ספק”, ושתצליחו לבקש מהתורמים תרומה נאה בעיתוי הנכון.

 

תגובות

comments

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.